HTML

Mnemonista

Friss topikok

  • Challengeofusenglish: Please visit my blog called “The Challenge of Learning US English”. Why did I begin this blog? I h... (2014.01.18. 20:02) 1 hónap angoltanulás
  • Anna Smith: Legyen a következő fogadalom mindenkinek az, hogy tökéletesíti az angolját. www.gyermekangoltanfol... (2013.03.23. 21:19) A fogadalom

Archívum

Nyelvtanulás 1 hét alatt?

2013.01.24. 20:46 mnemonist

Keresgélés közben egy érdekes blog cikket találtam a Fordítások blogon.

Először úgy gondoltam a mnemonizmusról írok de a fenti cikk valóban érdekes és már az Einsteinnel a Holdra könyv olvasása alatt is érdekesnek találtam a történetet.

Tehát van egy olyan ember aki egy hét alatt képes volt megtanulni egy szabadon választott nyelvet, az izlandit ! Daniel Tammetnek hívják és autista. A nyelvtanulási képessége(is) fantasztikus és tanulás után a nyelvi tudásnak valóban birtokában van. Persze kérdezhetnénk hogy ugyan mit keres egy autista nyelvzseni története egy átlagember nyelvtanulási képessége mellett? És az ok Joshua Foer könyve és amit abban leírt, illetve amire nem tért ki. De kezdjük az elején.

Tammet úgynevezett savant(ami nem hivatalos orvosi fogalom de létezik). A savantok olyan emberek akik valamilyen területen rendkívüli, kiemelkedő képességekkel rendelkeznek míg másokon hátrányban vannak. Temmet hátránya leginkább érzelmi, az érzelmek megértése, felismerése és a rájuk való reagálás megtanulása csak kemény gyakorlással sikerült. Képes fejben elvégezni bonyolult szorzásokat, tízezerig bármely számról képes megmondani hogy prímszám-e és 22.514 számig vissza tudja mondani a Pi számjegyeit(aki nem tudná mi ez, maradjunk annyiban hogy nem egyszerű ilyen hosszú, „véletlen sorrendű” szám visszamondása) . A nevéhez még sok különleges képesség kapcsolódik ami miatt már nem is igazán tartozik a savantok és autisták hagyományos táborához hisz az ő képességeik általában egy-két területre korlátozódnak.

És akkor le is írnám hogy egy mnemonista mire is képes a teljesen átlagos emberi képességével. A Pi szám visszamondásának  hivatalos Guinnes rekordja 67.890 számjegy de a nem hivatalos már majdnem 100.000!!! A 2012-es memóriabajnok  1 óra alatt 1144 kártya véletlenszerű sorrendjét tudta megjegyezni míg a véletlenszerű sorrendű digitális számokból(0 és 1) a győztes 3954 darabot tudott megjegyezni fél óra alatt majd utána visszamondani. Magyarán ha egymás után egy papírlapra leírnék 4000 darab 0 és 1-es számot akkor annak pontos sorrendjét fél óra alatt képes lenne megjegyezni és visszamondani! Valamint ha kiraknék a győztes elé 22 pakli összekevert lapú francia kártyát, egy óra nézelődés után képes lenne azt hibátlanul visszamondani!

Ezek a mnemonista képességek tökéletesen működnek amíg „száraz” információt kell megjegyezni vagy amikor tananyagot kell tanulni de nem működik egy komplett nyelv megtanulásánál! Hogy miért nem azt majd máskor…

A lényeg az hogy Foer, mint a könyvében is leírja,  többször beszélt Temmettel és mint kiderült, régebben nem voltak ennyire különlegesek a képességei. Azóta már hivatalosan is kiderült hogy régebben ő is indult a memóriabajnokságon(amit egy ideig tagadott) és az ottani résztvevők számára nem egy autista személyisége jött le, sokkal inkább egy átlagemberé.

És amiért úgy gondolom hogy egyszerre elkeserítő és csodálatos amit csinál az az hogy a róla való visszaemlékezések alapján egy átlagember rajzolódik ki, aki láthatóan kifejlesztett egy technikát amivel képes megtanulni roppant gyorsan nyelveket miközben a hogyanra azokat a „sablonokat” mondja amiket autisták szoktak amikor azt kérdezik tőlük, hogyan képesek ilyen gyorsan számolni vagy megjegyezni hatalmas adatmennyiséget! Ez utóbbira viszont az átlagember nem képes! Amikor a gyors számolás vagy hatalmas memória képességét vizsgálták autistáknál vagy más, pszichés betegséget hordozóknál, általában azt kapták hogy a számok, betűk, szavak nem csak önmagukban hanem érzelmekként, színekként, formákként jelennek meg. Mert a hibás(kérdéses hogy ez mennyire hiba) működés folytán az agy olyan területei is aktivizálódnak és aktiválódnak a gondolkozás folyamán ami átlagos embernél nem. És pont itt jön Temmettel kapcsolatos probléma is. Amikor nála vizsgálták a gondolkozás közbeni agyi folyamatokat, azok teljesen átlagosak voltak.

Tehát a lehetőség amit látok ebben az, hogy amiképp van lehetőség hatalmas adatmennyiséget megtanulni rendkívül rövid idő alatt és ehhez semmilyen szuper képesség sem kell, úgy van módszer amivel rendkívül rövid idő alatt használható(és itt a hangsúly) nyelvtudást lehet szerezni! A gond csak az hogy aki ennek a titkát tudja az nem hajlandó ezt feltárni mert láthatólag nagyobb figyelmet kap egy különleges autista zseni mint egy átlagember aki „csak” képes bármely nyelvet megtanulni 1 hét alatt!!

Azért ha megfejtem a titkot, szólok… :D

Szólj hozzá!

Címkék: nyelvtanulás autista izland savant daniel tammet joshua foer mnemonista einsteinnel a holdra memória bajnokság

A bejegyzés trackback címe:

https://mnemonista.blog.hu/api/trackback/id/tr685041908

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása